تبلیغات
نماز - کاهلین نماز در روایات
دوشنبه 17 مهر 1391  10:39 ق.ظ
توسط: ن غ

کاهلین نماز در روایات

......................

8- قال الرضا(ع): حافظوا علی مواقیت الصلوات فان العبد لا یامن الحوادث و من دخل علیه وقت فریضة فقصر عنها عمدا متعمدا فهو خاطی من قول الله: (فویل للمصلین الذین هم عن صلاتهم ساهون)(8)، یقول عن وقتهم [وقتها] یتغافلون(9).
امام رضا(ع) فرمودند: بر اوقات نمازهای واجب محافظت کنید، پس بنده خدا ایمن نیست از حوادث (ممکن است در تأخیر با حادثه ای روبه رو شود و نتواند نماز واجب خود را انجام دهد) و کسی که وقت نماز واجب بر او داخل شد، پس کوتاهی کرد و عمداً نمازش را نخواند، پس او نسبت به این آیه از سوره ماعون بی توجّه بوده است که خدا می فرماید ویل (که وادیست در جهنّم) از برای نمازگزارانی است که از وقت نماز؛ غفلت کرده اند.

http://salat.ir/reader.htm.php?read=search&id=388

10- قال الصادق(ع): اول ما یحاسب به العبد الصلاة فان قبلت قبل سائر عمله و اذا ردت رد علیه سائر عمله(11).
امام صادق(ع) فرمودند: اول چیزی که فردای قیامت محاسبه می شود به آن بنده خدا نماز می باشد، پس اگر نماز قبول شود سائر اعمال هم قبول خواهد شد و اگر نماز قبول نشود و رد گردد، سایر اعمال هم ردّ می شود.
11- قال الباقر(ع): الصلاة عمود الدین، مثلها کمثل عمود الفسطاط اذا ثبت العمود ثبت الاوتاد و الاطناب و اذا مال العمود و انکسر لم یثبت وتد ولا طنب(12).
امام باقر (ع) فرمودند: نماز ستون دین است مَثَل آن مثل ستون خیمه است زمانی که ثابت باشد ستون آن، طناب و میخ آن هم ثابت می ماند و زمانی که انحراف پیدا کند و شکسته شود طناب و میخ آن هم ثابت نمی ماند.

http://salat.ir/reader.htm.php?read=search&id=388

17- قال الصادق(ع): لکل صلاة وقتان اول الوقت افضلهما(18).
امام صادق(ع) فرمودند: برای هر نماز واجب شبانه روز دو وقت می باشد یکی اوّل وقت که این بهتر است از وقت دوّم که غیرافضل می باشد.
18- قال الصادق(ع): لفضل الوقت الاول علی الاخیر خیر للرجل من ولده و ماله.(19)
امام صادق(ع) فرمودند: فضیلت و برتری نماز اوّل وقت بر نماز آخر وقت بهتر است از برای مرد از فرزندان او و مالش.
19- قال الصادق(ع) ان فضل الوقت الاول علی الاخر کفضل الاخرة علی الدنیا(20).
امام صادق(ع) فرمودند: محقّقاً فضیلت و برتری نماز اوّل وقت بر آخر وقت، همانند فضیلت آخرت است بر دنیا.

http://salat.ir/reader.htm.php?read=search&id=388

 


  • آخرین ویرایش:-