تبلیغات
نماز - كدام نماز مورد قبول حق است؟
چهارشنبه 12 مهر 1391  10:46 ق.ظ
توسط: ن غ

كدام نماز مورد قبول حق است؟

 

......................................

 

امر الهى به نماز

نمونه‏اى از آیات قرآن كه در آن امر به نماز شده، لازم است از نظر شما بگذرد:

 [وَ أَقِیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ ارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِینَ‏] «2»:

و نماز را بر پا دارید، و زكات بپردازید، و همراه ركوع‏كنندگان ركوع كنید [كه نماز خواندن با جماعت محبوب خداست‏].

[وَ إِذْ أَخَذْنا مِیثاقَ بَنِی إِسْرائِیلَ لا تَعْبُدُونَ إِلَّا اللَّهَ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ ذِی الْقُرْبى‏ وَ الْیَتامى‏ وَ الْمَساكِینِ وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً وَ أَقِیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ ثُمَّ تَوَلَّیْتُمْ إِلَّا قَلِیلًا مِنْكُمْ وَ أَنْتُمْ مُعْرِضُونَ‏] «3»:

و [یاد كنید] زمانى كه از بنى‏اسرائیل پیمان گرفتیم كه جز خدا را نپرستید، و به پدر و مادر و خویشان ویتیمان ومستمندان نیكى كنید، و با مردم با خوش زبانى سخن گویید، و نماز را بر پا دارید، و زكات بپردازید، سپس همه شما جز اندكى [از پیمان خدا] روى گردانیدید و شما [به طور عادت‏] روى گردان هستید.

[حافِظُوا عَلَى الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطى‏ وَ قُومُوا لِلَّهِ قانِتِینَ‏] «4»:

بر تمام نمازها و به خصوص نماز میانه [كه بر اساس پاره‏اى از روایات، نماز ظهر است‏] محافظت و مراقبت كنید، و [در حال طاعت و عبادت‏] فروتنانه براى خدا بپا خیزید.

[فَأَقِیمُوا الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ كانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ كِتاباً مَوْقُوتاً] «5»:

نماز را [به صورت معمولش‏] اقامه كنید. مسلماً نماز همواره در اوقاتى‏ مشخص و معین وظیفه‏اى مقرّر و لازم بر مؤمنان است.

[وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلاةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَیْها لا نَسْئَلُكَ رِزْقاً نَحْنُ نَرْزُقُكَ وَ الْعاقِبَةُ لِلتَّقْوى‏] «6».

و خانواده‏ات را به نماز فرمان بده و خود نیز بر آن شكیبایى ورز؛ از تو رزقى نمى‏طلبیم، ما به تو روزى مى‏دهیم و عاقبت نیك براى پرهیزكارى است.

[فَأَقِیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ اعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصِیرُ] «7».

پس نماز را برپا دارید و زكات را بپردازید و به خدا تمسّك جویید. او سرپرست و یاور شماست؛ چه خوب سرپرست و یاورى و چه نیكو یارى‏دهنده‏اى است.

در سوره‏هاى نور آیه 56 و عنكبوت آیه 45 و روم آیه 31 و احزاب آیه 33 و جمعه آیه 9 نسبت به نماز امر مؤكّد شده و به طور جدى و قاطع از همه مرد و زن خواسته شده كه نماز را بپا دارند و مواظب باشند از این حكم حكیمانه حضرت حق غفلت نورزند. ...

http://www.erfan.ir//article/article.php?id=54080

 

 

 


  • آخرین ویرایش:-