رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: ای سلمان، هر مرد و زن مؤمن كه در ماه رجب سی ركعت نماز بخواند و در هر ركعت پس از حمد سه مرتبه «قل هو الله احد» و سه مرتبه سوره «قل یا ایّها الكافرون» را قرائت كند، خداوند هر گناهی را كه در پیری و جوانی كرده است، از نامه عمل او محو می‌كند، و ثواب كسی را كه در تمام آن ماه، روزه گرفته باشد، به او عطا می‌كند و تا سال آینده نام او را از نمازگزارندگان می‌نویسد و در هر روز از آن ماه، ثواب شهیدی از شهدای بدر برای او باشد و خداوند میان او و آتش فاصله انداخته و به عدد هر ركعت، ثواب هزارهزار ركعت در نامه عمل او می‌نویسد و او از پل صراط به سلامت رد می‌شود.
و طریقه نماز این است كه:
ده ركعت روز اول، ده ركعت روز نیمه و ده ركعت در روز آخر ماه رجب به جا آورد، هر دو ركعت به یك سلام و بعد از هر دو ركعت، دست‌ها را به آسمان بلند و چنین دعا كند:
لا إله إلّا الله وحده لا شریك له،‌له الملك و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لایموت بیده الخیر و هو علی كلّ شیءٍ قدیر. اللّهمّ لامانع لما اعطیت و لامعطی لما منعت و لاینفع ذالجدّ منك الجدّ.1
یادآوری: پرسشی كه ممكن است در ذهن‌ها بیاید این است كه، چگونه امكان دارد در برابر اعمالی ناچیز و اندك در ماه رجب، آن همه ثواب و پاداش مترتب باشد؟ چگونه ذهن آدمی می‌تواند گستردگی آن همه ثواب را اذعان كند؟
در پاسخ باید گفت:
اولاً، متناسب با مقام كبریایی حضرت حق و جود و بخشش بی‌كران و بی‌انتهایش، همین قاعده است كه در برابر اندكی از عمل خیر، پاداشی فراوان عطا فرماید، نه آنكه با آن همه فضل و رحمتش، در مقابل كار نیك به اندازه همان كار پاداش دهد. اساساً همان‌گونه كه در دعای افتتاح وارد شده است: ولاتزیده كثرة العطاء ألّا جوداً و كرماً؛ فراوانی عطا، (نه تنها از خزائن حق تعالی نمی‌كاهد)، بلكه بر جود و كرمش می‌افزاید و جود و كرمش را گسترده‌تر می‌سازد.به هر حال، به قول شیخ محمود شبستری، خداوند با یك جذبه، گدایی را شاه می‌گرداند و كوهی را در مقابل كاهی می‌بخشد.ثانیاً این‌گونه نیست كه به صرف انجام دادن روزه و عبادات در این ماه، همه ثواب‌ها به دست آید؛ زیرا همان‌گونه كه در روایات آمده گرسنگی و تشنگی قرار مده». بهره برخی از روزه‌داران، از روزه، تنها گرسنگی و تشنگی و از عبادت، تنها خستگی بدنی است.
بنابراین، بدون شك بهره كامل از ثواب این عبادات از آن كسانی است كه حتی‌المقدور، شرایطی چون اخلاص و اجتناب از گناهان را مراعات كنند.
____________________
1- آیت‌الله میرزا جواد ملكی تبریزی، المراقبات، ص131 و 132.

 

http://www.quranct.com/showthread.php?1870-نماز-سلمان-در-ماه-رجب&p=9357

 

 

http://yabaqeyatallah.blogfa.com