تبلیغات
نماز - نهم ربیع الاول
جمعه 10 دی 1389  07:47 ب.ظ
توسط: ن غ

نهم ربیع الاول كشته شدن عمربن خطاب خلیفه دوم

   

موضوع جشن‌هایی كه با نام عیدالزهرا(س) برگزار می‌شود، چیست؟

از دو جهت شیعیان در این روز به شادی می‌پردازند و عیدالزهرا(س) می‌نامند؛ اول این روز، روزی است که مهدی آل محمد(عج) به امامت می‌رسد و او کسی است که وعده تجلی حکومت عدل الهی بر روی زمین را داده است و انتقام مظلومان را می‌گیرد و چه کسانی مظلوم‌تر از اهل بیت(ع) که از همه نظر مورد ظلم و ستم قرار گرفتند و حقشان سلب شد.
حضرت مهدی(عج) دل حضرت زهرا(س) را با تحقق وعده الهی شاد خواهد کرد.از نظر دیگر این روز، روز کشته شدن عمر سعد است، کسی که حادثه عاشورا را با آن شرحی که همه می‌دانید برای امام حسین(ع) و اهل بیتش رقم زد، کسی که خون‌های پاک زیادی را در صحرای کربلا به زمین ریخت، کسی که زینب کبری و دیگر زنان خاندان رسول(ص) را به اسارت برد و هزاران ظلم دیگری که در حق شیعیان روا داشت.
روز نهم ربیع الاول روز کشته شدن عمرسعد ملعون به دست مختار ثقفی است، در این روز مختار دستور داد سر او را از بدن جدا کردند. لذا از این جهت هم روز نهم ربیع الاول روز شادی برای اهل بیت(ع) و حضرت زهرا(س) است. بنده معتقدم این مراسمی که با عنوان «عمرکشون» معروف شده است جشن گرفتن برای كشته شدن عمر سعد که قاتل اباعبدالله الحسین(ع) است، بوده و به غلط عوام نام عمر سعد را با خلیفه دوم اشتباه گرفته‌اند و شاید هم خرافه‌گرایی برخی از نادانان و سوء استفاده دشمنان در این اتفاق بی‌تاثیر نبوده باشد.
@@@@@@@@@@@@@@
بابا شجاع ابولؤلؤ
ابولولو که نام اصلی او پیروز بوده است. هنرمندی اهل کاشان، و در ساخت و ساز، نجاری و آسیاب سازی متبحر و افتخار ایرانیان.
وی غلام مغیره بن شعبه بود که او را برای ساخت آسیاب پیش عمر بن خطاب خلیفه دوم فرستاد؛
ابولولو عمر را در مدینه و در مکانی که می خواست برای او آسیاب بسازد به قتل رسانید و می گویند بعد از آن به ایران گریخت و مجدداً به کاشان بازگشت که در آنجا به بابا شجاع معروف است.
قبر ابولولو در کاشان است.
در آخر شب نهم ربیع الأول سال 23 هـ عمربن خطاب از دنیا رفته است. اهل سنت 26 ذی الحجة را روز قتل وی می دانند.
این روز روز شادی اهل بیت(ع) است زیرا که در این روز نفرین حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) به اجابت رسید.
حضرت رسول(ص) این روز را عید قرار داده و امر کرده است که مردم نیز عید قرار دهند و اعمال آن را به جا آورند.
برخی از اعمال:
در این روز اطعام برادران دینی و خشبو کردن آنان و توسعه بر اهل و عیال و پوشیدن لباس جدید و شکرگزاری به درگاه خداوند متعال و عبادت نمودن مستحب است.
نامهای این روز:
فضیلتها و اسمهایی برای اینروز ذکر شده که از جمله آنهاست: عید الله الأکبر، غدیرثانی، عید فطر دوم، روز فرح شیعه، عید اهل البیت(ع)، روز قبولی اعمال، روز دوستی مؤمنین، روز پرهیز از کبائر، روز شکرگزاری و ..
ماجرای قتل عمر:
عمربن خطاب به دست ابولولو که نامش فیروز و غلام "مغیره بن شعبه" بود، چند ضربه خنجر خورد که منجر به مرگ او شد.
بنابر مشهور هنگامی که ابولولو ضربه ها را بر عمر زد و خواست فرار کند، عده ای مانع شدند، و 12 نفر را مجروح کرد که شش نفر از آنها مردند.
ماجرا از این قرار بود که قبل از تکبیر نماز ابولولو جلو آمد، و ضربه ای بر کتف و ضربه ای دیگر بر خاصره عمر زد. عمر افتاد و عده ای جمع شدند و او را به خانه اش بردند. نزدیک بود خورشید طلوع کند که نماز را عبدالرحمن بن عوف با مردم خواند.
عمر در بستر مرگ:
هنگامی که عمر را به خانه بردند مقداری نبیذ آوردند و او خورد ولی از قسمتهای ضربت خورده خارج شد و معلوم نشد از کجا خارج شده زیرا با خون هم رنگ بود. لذا عده ای گفتند: خلیفه شیر بخورد زیرا سفید است و معلوم می شود. شیر را خورد و از محل ضربه ها خارج شد. حاضرین برای دل گرمی گفتند: مانعی ندارد، ضرری نمی زند!
اما ضربه های جناب ابولولو کارگر شد و به خلیفه سابق ملحق شد. در روز سوم در کنار ابوبکر دفن شد.
منبع: شیعه آنلاین
http://shia-online.ir/article.asp?id=410&cat=1
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
کشته شدن عمر بن خطاب
عمر بن خطّاب در نهم ربیع الاول سال 23 هجرى قمرى به دست ابولؤلؤ كه نامش فیروز و غلام مغیرة بن شعبه بود، چند ضربه خنجر خورد كه منجر به مرگ او شد، قول اهل سنت روز چهار شنبه 26 ذى الحجّة است.
1- حوادث الایام، صفحه 84.
2-تقویم شیعه، صفحه 78.
@@@@@@@@@@@@@@@

........................

http://www.hodarayaneh.org/PageItem-236.aspx

 

گوگل

 

 


  • آخرین ویرایش:جمعه 10 دی 1389